A külföldre utazó turisták száma tavaly öt éves csúcsot döntött, idén pedig a növekedés folytatódik, ami az utazási szezon előtt reflektorfénybe állítja a magyarok külföldi fizetési szokásait. A Mastercard kutatása szerint a digitalizáció itt is hódít: a többség valamilyen digitális megoldással fizet a külföldön (vagy külföldről) igénybe vett termékekért és szolgáltatásokért.
2020 óta évről évre nő a külföldre utazó magyar turisták száma – tavaly a KSH már több mint 23 millió ilyen kiutazást regisztrált, ami megközelíti a 2019-es korábbi csúcsot, és közülük egyre többen fizetnek külhonban is digitálisan – ez derül ki a Mastercard legutóbbi U&A (Usage & Attitude 2025) kutatásának eredményeiből. A fizetési megoldásokkal kapcsolatban a kártyahasználatot és attitűdöket vizsgáló felmérés adatai szerint a magyarok körében külföldön messze a legelterjedtebb fizetési mód a bankkártya: a kártyával rendelkezők 92%-a magával viszi a fizikai vagy mobiltárcába regisztrált bankkártyát, ha útnak indul, 76%-uk pedig ténylegesen használja is a külföldi számlák kiegyenlítésére.
A kutatás arra is rámutatott, hogy a magyar válaszadók utazási kedve töretlen: a külföldi utazások száma tavaly elérte, sőt túl is lépte a Covid előtti szintet. Idén pedig az eddigi adatok szerint folytatódik a növekedés, és a Mastercard várakozásai szerint ezzel együtt a külföldi fizetések digitalizációja is folyamatos lesz.
Külön vizsgálták a felmérésben a fintech megoldásokat használók szokásait. Mint kiderült, minden ötödik magyar már birtokol valamilyen fintech kártyát; a 61%-uk utazott külföldre – ami érzékelhetően magasabb még a prémium felhasználók körében mért 57%-os aránynál is -, és a fintech fizetési technológiák használóinak legnagyobb csoportját a rendszeresen, akár külföldről is online vásárlók (32%) mellett éppen a gyakran külföldre utazók (30%) adják.
„Kutatásunk legfontosabb tapasztalata, hogy a készpénzhasználat csökkenése a külföldi utazások során hasonlóan látványos, mint idehaza. Az utazásokat a digitális fizetési megoldások teszik igazán komfortossá, hiszen ma már a közösségi közlekedéstől a magánszállásokig szinte mindenütt lehet elektronikusan is fizetni. A magyarokra jellemző költségtudatosság ebben is megmutatkozik, hiszen a kártyás vagy mobiltárcás fizetések nem csak a kényelmesebb opciót jelentik, de sokszor a költségük is kedvezőbb lehet a készpénznél. Ezért a külföldi utak kapcsán a digitális fizetés további térnyerésére számítunk” – mondta Márkus Gergely, a Mastercard Country Managere.
Azok közül, akiknek az útipoggyászából nem hiányozhat a kártya – akár egy hagyományos pénzintézet, akár valamelyik fintech szolgáltató logójával -, a legtöbben elősorban fizetésre használják, készpénzt jóval kevesebben vesznek fel külföldön kártyával. Ennek elsődleges oka, hogy a magyarok fő célpontjainak számító országokban – a KSH szerint mindenekelőtt Ausztria, Olaszország, Spanyolország – döntő többségben a széles körű kártyaelfogadás miatt már kisebb mértékben van szükség készpénzre. Ezen kívül a kártyás fizetés költsége kedvezőbb lehet, mint a külföldi pénzfelvételé.
A kutatási eredmények szerint a szállásköltségeket a külföldre utazó magyarok 53%-a egyenlíti ki kártyával (ami 10 év alatt 20 százalékpontos növekedést jelent, a korábbi 31%-ról), az egyéb utazási költségeket pedig 60%-uk (ez óriási növekedés a 2015-ös állapothoz képest, amikor ez csak az utazók 32%-ára volt igaz).
A Mastercard U&A kutatása a kártyahasználati szokások, valamint az azokhoz kapcsolódó attitűdök változását követi nyomon 2009 óta. Az évente végzett, fő demográfiai jellemzők (életkor, nem és iskolai végzettség) szerinti reprezentatív felmérés célcsoportja a 18–65 év közötti, bankszámlával rendelkező városi lakosok. Az adatfelvétel önkitöltős online kérdőívvel történik, 1900 fős mintán. A 2025-ös hullám terepmunkája 2025 novemberében zajlott.
Sajtóközlemény – Mastercard Sajtó
2026. június 25.



Hozzászólás írása