Lassult a kínai feldolgozóipar teljesítményének növekedése áprilisban – áll a kínai statisztikai hivatal, valamint a kínai logisztikai és beszerzési szövetség (CFLP) pénteken ismertetett közös felmérésében.
Az elsősorban a nagyobb, állami kézben lévő vállalatokra fókuszáló, hivatalos feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) áprilisra 51,1 pont lett, ami a teljesítmény növekedésének lassulását jelzi a márciusi 51,9 pont után.
A BMI 50 pont fölötti értéke növekedésre, az alatti pedig visszaesésre utal.
A feldolgozóiparon kívüli, főleg a szolgáltatásokat és az építőipart tömörítő szektorban is a bővülés mérséklődését regisztrálták áprilisban. A gazdaság több mint felét biztosító szektor beszerzésimenedzser-indexe 54,9 pont lett a márciusi, négy hónapos csúcsnak számító 56,3 pont után.
A feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatokat is magában foglaló kompozit beszerzésimenedzser-index 53,8 pontra csökkent áprilisban a márciusi 55,3 pontról.
Caixin Insight Group kínai kutatóintézet és az IHS Markit londoni székhelyű pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató ugyancsak pénteken ismertette az általuk inkább a kis- és közepes vállalatokra összpontosító közös felmérés adatát. Ennek alapján a kínai feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) a márciusi, 11 havi mélypontnak számító 50,6 pontról áprilisban 51,9 pontra emelkedett és ezzel már a tizenkettedik hónapja tart a növekedés. Elemzők kevésbé javuló mutatót, 50,8 pontot vártak áprilisra.
Kína a világ jelentősebb gazdaságai közül egyedüliként tudott gazdasági növekedést elérni 2020-ban. A tavalyi, 2,3 százalékos GDP bővülést követően Peking az idei évre 6 százalék feletti növekedést irányozott elő, a gazdaság egészséges fejlődését megcélozva. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) mindazonáltal januárban 8,1 százalékos növekedést jelzett előre a kínai gazdaság idei teljesítményét illetően.
2021. április 30.
(MTI)
Hozzászólás írása